Anoreksja w uzależnieniu - Anonimowi Uzależnieni od Seksu i Miłości

Przejdź do treści

Anoreksja w uzależnieniu

Czym jest anoreksja emocjonalna, towarzyska i seksualna?

My, uczestnicy SLAA, cierpimy z powodu uzależnienia od seksu, miłości, związków, fantazjowania, romansowania i współuzależnienia. Jest jednak jeszcze jedno uzależnienie, na które cierpią niektórzy z nas: ANOREKSJA.

W dziedzinie zaburzeń jedzenia, anoreksję określa się, jako kompulsywne unikanie przyjmowania pokarmu. W przypadku uzależnienia od seksu i miłości ma ona podobną definicję: anoreksja jest kompulsywnym unikaniem dawania lub przyjmowania towarzyskiego, seksualnego lub emocjonalnego pokarmu.

Niektóre odmiany anoreksji

Niektórzy z nas mogli nie zaznawać seksu, bądź nie być w bliskiej, uczuciowej relacji przez wiele lat. Inni, będąc w związku, mogą mieć trudności w doświadczaniu bliskości i więzi. Możemy zaliczać się do tych członków SLAA, którzy rzadko się odzywają podczas mityngu i znikają od razu po jego zakończeniu. Albo do tych, którzy poza mityngami nie mają żadnego życia towarzyskiego, lub tych, którzy mogą nie mieć naprawdę bliskich przyjaźni. Możemy mieć grono licznych znajomych, lecz z żadną z tych osób nie mieć bliskich relacji. Bądź mieć bliskie relacje tylko z niektórymi osobami, na przykład z naszymi dziećmi, lecz trzymać się z dala od innych ludzi. Istnieje również wiele innych odmian anoreksji. Lecz niezależnie od tego, która z tych odmian by nas dotyczyła, wszyscy w pewien, istotny sposób odgrodziliśmy się od doświadczania prawdziwej miłości.

Będąc anorektykami lub ludźmi o anorektycznych skłonnościach, możemy doświadczać szerokiego wachlarza odczuć i sposobów reagowania. Niektórych z nas przytłaczają sytuacje towarzyskie. Inni z nas czerpią „haj”, utrzymując relacje towarzyskie z bardzo wieloma osobami tylko po to, by unikać w ten sposób prawdziwej bliskości z kimkolwiek. Niektórzy czują, że nie dają sobie rady w relacjach z innymi ludźmi z powodu swojego zawstydzenia. Jeszcze inni, choć są w stałej relacji, odczuwają namiętność tylko w jednym jej obszarze – na przykład angażując się uczuciowo – lecz są całkiem niedostępni seksualnie lub towarzysko.

Podobnie jak nasze emocje tworzą szeroki wachlarz, tak samo zróżnicowane są nasze zachowania i schematy działania. U jednych anoreksja może przybierać formę paraliżującego strachu przed wykonywaniem połączeń telefonicznych. Inni potrafią dobrze funkcjonować tylko w określonych sytuacjach, jak na przykład w miejscu pracy, gdzie bliskość emocjonalna zwykle nie jest docenianą wartością, lecz będąc poza pracą, z rodziną lub przyjaciółmi, czują dystans. Część z nas używała alkoholu i narkotyków, by znieczulać emocje. Albo przeciwnie, stosowała je, by zyskać seksualną, uczuciową lub towarzyską śmiałość, podczas gdy bez takiego „doładowania” tak naprawdę nie miała żadnych znaczących relacji z innymi. W ten sposób używaliśmy innych uzależnień, aby uruchamiać się anorektycznie.

50 pytań do autodiagnozy


Wróć do spisu treści